Az airsoft megBreuerizátor (interjú)

Breuer Ádám aka Breuer's Workshop

Sokszor szembejött velem Breuer's Workshop és látszott a csodálat a Facebook reakciókon és képeken, hogy milyen ügyes a srác, érezhető volt a munkáin a profizmus, az elköteleződés és az alázat, így nem volt kérdéses hogy valamikor készíteni szeretnénk vele egy interjút. A véletlen úgy hozta, hogy pont Ő írt ránk az éppen futó nyereményjátéka miatt (megtaláljátok itt a szerk.) így most van itt az alkalom az interjúra. :) 

Mi a neved?
Breuer Ádám vagyok, 34 éves. 

Mióta játszol airsofttal?
19 éve foglalkozom az airsoft világával. A Last Hope Airsoft Team (egyik) alapító tagja lennék. Kedvenc fegyver/replika típusaim az AK családot gazdagítják, mivel a legendák úgy zengik, hogy az AK jobb. :)

Akkor kedvenc fegyver az AK? :)
Komolyra fordítva a szót, szeretem a ritkaságokat, de a szerelhetőséget és az alkatrész ellátottságot, minőségi anyagfelhasználást és/vagy realizmust szem előtt tartom mindig. Ezen szempontok miatt a kedvenceim az LCT Zastava M70AB2 és a RealSword Type 56 AK variánsok. 

 

Breuer Ádám aka Breuer's Workshop
Krinkov, a saját posztapok SU-m. Amivel minden kezdődött

 

Milyen volt az első airsoft élményed, és mi vonzott az airsoft játékokhoz?
Szeretem a militarizmust, harcászatot, legfőképp a 80-as évektől a modern korig. Imádok urbexelni, túrázni, horgászni s barkácsolni. Ez elég sokunkra jellemző, ha nem is minden, de van párhuzam a hobbik, tevékenységek között, amiket felsoroltam. 12-13 éves koromban találkoztam először airsoft replikákkal, de ezek még elég „piacos” szinten voltak. Tudjátok, a rugós M92 beretta pisztoly és Mossberg sörétesek gyenge kópiái. Aztán ahogy telt-múlt az idő, úgy komolyodtak a replikák, látogatott rendezvények. S ezzel együtt a bebarangolt területek száma is, gyűlnek a kilométerek a lábamban.

Melyik volt az eddigi legemlékezetesebb airsoft játékod, és miért?
Számomra a legemlékezetesebb az az Operation Red Wings – Lone Survivor airsoft rendezvény, ami még 2014 májusában volt Ózdon a Kajla völgyben. Ott döntetett el, hogy ez a rendezvény sorozat lesz a kedvencem. Milsim+Larp egyveleg. Rengeteg barátság született, ami a mai napig tart. A terep változatos, kemény volt. De ettől szép! Azóta sajnos ott már rendezvényt lebonyolítani/szervezni nem lehet, de más területeken mint például Rákóczibányán, Hatvan-Nagygomboson és Bogácson is, tizenegyedik alkalomra is ugyan olyan nagyot ütött mint a legelején. Radikális s kevésbé radikális (legtöbbször ezt az oldalt támogattuk) afgánok az amerikai katonák s Seal-esek ellen. Ha még nem voltál, ki kell próbálnod legalább egyszer!

 

Breuer Ádám aka Breuer's Workshop

 

Mit jelent neked az airsoft?
A „puhalevegő” számomra kikapcsolódás, megnyugvás. Feszegetni a testi, lelki s technikai határokat. Új helyeket felfedezni, új embereket megismerni, tudást elsajátítani. S mára már számomra összeolvadt az új dolgok alkotásával, dolgok újraértelmezésével, realizmussal. Mert hát végül is, szimuláljuk a valóságot. Anélkül, hogy bárkinek bármi baja esne azzal a plánéval, hogy még jól is érezzük magunkat! Innen jött a hagyományőrzés/reenactment is a képbe.

Milyen típusú, vagy milyen fajta játékokat preferálsz leginkább, és miért?
Milsim és a LARP. Azon belül, ha konkrét rendezvényeket, adaptációkat kellene kiemelnem:
- ORW: Lone Survivor;
- 9 POTA;
- Stalker Elit/Tranzit/Maraton;
- MadDD.

Milyen kihívásokkal szoktál szembesülni a játékok során, és hogyan kezelted ezeket?
Improvizálok! :) A csapattól való elszakadást elég nehezen kezelem. Ezt úgy értsd, hogy ha tervezetten kell leszakadni, vagy más irányba menni, az mindig megérinti a szívemet. Szeretek a barátaimmal, csapatommal együtt mozogni. Biztonságérzetet ad, s tudom, hogy együtt mindenre is képesek vagyunk. Egy LARP rendezvényen pedig nagyon sok kihívás, váratlan dolog ér. Legtöbb esetben nincs forgatókönyv, a végkimenetel csak is rajtam, vagy a másik feleken múlik. De eddig mindig sikerült jól kijönni a „kihívásokból”. 

Van még időd játszani a sok tartalom mellett?? 
A család s munka mellett nem engedhetem meg magamnak, hogy hetente, hétvégente eljárjak „játszani”. Ha megyek, akkor inkább 2-3 napos rendezvényekre, 3 havonta, kb. De ha úgy esik egy ominózus hétvége, hogy minden bolygó a Bak jegyében áll, akkor el szoktam menni gyakorló, TDM, CTF típusú rendezvényekre is.

Milyen módon értékeled a technológiai fejlesztések hatását az airsoft játékokra és a játékélményre?
Könnyíti s nehezíti is véleményem szerint. Mindennek megvan a maga előnye s hátránya. Ha nem kimondott airsoft kiegészítőre, alkatrészre gondolok akkor: Régebben használtam éjjellátót éjszakai játékokon, de mára már átálltam hőkamerára. Ezzel kapcsolatban tudok csak nyilatkozni, ami személyes tapasztalat: Tök jó, hatalmas előny, hogy látsz a sötétben. De igazából, ha tudom, hogy van a másik oldalon is, akkor szoktam elővenni, felszerelni az adott replikára. Ez így korrekt. Meggyorsítja a haladást, felderítést. De cserébe elől kell mennem, folyamatosan pásztázni, mint egy radar, „célra” tartani. Ha viszont maradunk az airsoft berkein belül: optikai FET-ek wifivel, BT-vel vezérelve/programozva okostelefonról, beépített cree ledes tracerek, egyre jobb gbbr és ebbr replikák… imádom! :) 

Most már jó ideje létezik a Breuer's Workshop mikor is kezdted és hogyan fogalmazódott meg benned az indulása?
Maga a Workshop 8 éve létezik. Eleinte a saját szórakoztatásomra készültek a dolgok. Ahogy gyártódtak a kontentek, úgy jöttek a kérések, megkeresések. Aztán egyértelművé vált számomra, hogy ezt tolni, nyomni, húzni kell, mert ez jó, új s érdekes. Szerintem. :) Nem a pénz mozgat, szeretem viszont látni azokat a dolgokat, amiket csinálok. S jó látni, hogy mások örülnek annak, amit kézhez kapnak tőlem.

 

Breuer Ádám aka Breuer's Workshop
AGM STG44 újragondolva

 


Szereted a fegyókat és az öltözéket is moddingolni... hogyan jött, hogy ezzel foglalkozz? 
Nem szeretem a tucat, középszerű dolgokat. A „reenacting” s modding az igazából onnan indult, hogy egyre több és több felszerelés, ruházat halmozódott fel. S ha már van egy jó alapom, akkor a számomra releváns, érdekes korok, nemzetek felszereléseit összeállítom. A posztapok dolgok pedig nagyon egyszerűen láttak napvilágot. Rengeteg szemetet látok, ahogy járok-kelek kis országunkban. Ha már csak egy acélrács nyesedékből, vagy kidobott kettes Golf kipufogó középdobból, használt olajszűrőből tudok valami maradandót alkotni (plot twist: tudtam) akkor már ezzel is eltűntettem, újrahasznosítottam pár kidobott szemetet. Sok replika is elég fapados, buta kinézetük van. Ezért teszem én ezeket az eszközöket realisztikusabbá! Az egyik specialitásom.

Mi volt a kedvenc fegyver és/vagy öltözék, amit összehoztál és mi a története?
Egyértelműen a Balkán háborús korszak, ami number one számomra. Jugoszlávia feloszlása. Szinte már minden ebben résztvevő ország/nép/oldal katonai felszerelését összeraktam, újraalkottam. A Szerb Milicija, 90-es évek, Kosovo korabeli felszerelése a kedvencem. Ezzel adott a fegyver/replika is: Zastava M70AB2.

Sok poszt-apokaliptikus cucc kerül ki a műhelyedből és elég vad cuccok mintha csak tényleg a Mad Maxből kerültek volna ide. Hogyan alkotódnak ezek és miket használsz fel hozzájuk?
Legtöbb esetben egy adott elképzelés alapján, irány szerint dolgozom egy posztapok stílusú replikán. Minden esetben használt, kidobott, fellelt kiegészítőket, alkatrészek használok. Maratok, festek, égetek, felületkezelek, kémiai vegyületeket, kemikáliákat használok. Elég sokat tervezek papíron s gondolatban, mert a szerelhetőséget, felhasználóbarát eszközt, strapaságot mindig minden körülmények között előtérbe helyezem. Acéllal és fával a legjobb dolgozni szerintem. Nagyon sokat segít apósom, ha hegesztésről van szó, ő volt az, aki megmutatta a védőgázos hegesztés létét s tudományát is. Ezúton is, itt is hálásan megköszönném neki a fáradalmait, türelmét, s hogy foglalhatom a műhelyét az agymenéseimmel. No meg persze páromnak, mert a szuper fotók nagy részét ő készíti. ;) 

Nagyon sok bemutató is van az oldalon most már neves gyártókkal is együttműködsz. Kik kértek fel eddig és mi volt a legemlékezetesebb felkérésed?
A bemutatók léte az oldalamon, munkásságomban a Slong-al indult. Megkerestek, hogy teszteljek nekik alkatrészeket, adjak visszajelzést. 
Természetesen volt, akit én kerestem fel, nyílt lapokkal. Aztán jött a híres Gunfire, vica-versa kooperációval. Aztán a partnere lettem a Spectre Airsoft Sportegyesületnek is. Mindegyiket egy mérföldkőnek fogom fel. Néha még most is hihetetlen számomra. Aztán ahogy telt az idő, egyszer csak már együttműködtem az alábbi gyártókkal/cégekkel:
- Taiwangun;
- Kewoktech Airsoft
- APS;
- Viva Arms Airsoft;
- E&L/MOS;
- Ares Airsoft;
- RealSword;
- WorkerKit;
- T238;
- Idogear.

Sokukkal a mai napig él a kooperáció, napi kapcsolatban vagyunk.

Hogyan fér bele a tartalomgyártás a mindennapokba?
Eléggé lassacskán s megfontoltan. A sok „szabályozás” a különböző közösségi hálózatokon megnehezíti a magamfajta tartalomgyártó életét. Facebookon jól tartom a frontot az algoritmusokkal szemben. Instagramon már nehezebb a helyzet, ott annyira nem is vagyok aktívan jelen. Ami nem replikával kapcsolatos, azokat ott is szoktam posztolni. Youtube-on is vannak próbálkozásaim. Redditen, Discordon viszont jól érzem magam.  

Merre tart a Breuer's Workshop mik a jövőbeni tervek?
Továbbra is fogom gyártani a tartalmakat, lesznek újabb együttműködések, tesztek, leírások, alkotások. Egy blog beindítását is tervezem, valamint aktivizálni szeretném magam Youtube-on. Amíg lélegzem, s felkeresnek, addig alkotok!

Hová tart szerinted a magyar airsoft??
Őszintén? Vegyesek az érzéseim ezzel kapcsolatban. Én személy szerint próbálok segíteni mindenkit, főleg az új játékosokat. Tanácsokkal, ajánlásokkal stb. Mit vegyen, hol vegye, hol olcsóbb, hova menjen el rendezvényre, milyen aksit/töltőt/bb-t vegyen, hova vigye szerelni a replikáját stb. Többször tapasztalok széthúzást, sárdobálást főleg a szervezői gárdák között. Felnőtt meglett emberek vagyunk, ezeket félre kell tenni, s megfelelően kezelni. Nem csak a szervezőkkel lehet probléma. Nem bizony! Néhány játékos nyerni megy, nyerni akar s ezért mindent megtesz. Ha kell nem ad meg találatot, káromkodik, bunkó, lenézi a másikat. Az ilyen embereket szankcionálni kell. Ha nem megy, nem kellenek. Nem oda valók. Fog a helyükre kerülni más, minőségben. Sokszor egy rossz társaság vagy egyén elég ahhoz, hogy x y me menjen egy adott rendezvényre. Egy az irány, egy a jövő. Közös érdekünk, hogy virágozzon az airsoftos társadalom idehaza. De ehhez együtt kell működni, kell kompromisszum is. Csak okosan, barátságosan, Hölgyeim, Uraim. 

 

Breuer Ádám aka Breuer's Workshop

 

Nagyon sok a kezdő airsoftos, milyen tanácsot adnál egy kezdő airsoft játékosnak?
Járj utána mindennek. Ha komolyan érdekel az airsoft, kell a kutatómunka. Több forrásból szedj információt. Ne féljünk a külföldi rendelésektől (pláne EU-n belül). Ez nem egy olcsó hobbi, „olcsójóska” hozzáállással nem fogsz tudni eredményesen belemerülni. Értem ez alatt, hogy itt érvényesül az „olcsó húsnak híg a leve alapelv”. Persze lehet drágán is rosszat venni. Ezért kell böngészni. Ha nem is csúcs, de egy erős középkategóriát mindig célozz meg. Próbálj meg minél több replikát a kezedbe venni, kipróbálni. MASZ, MASZ, MASZ. Magyar Airsoft Szabályzat. Olvasd el legalább kétszer, értelmezd. Ne akarj CS:GO, WARZONE szupersztár lenni, csak annyi felszerelést pakolj magadra, amire szükséged van s kényelmes. Szemvédelemre s egy jó bakancsra ne sajnáld a pénzt. A szemed világa s a lábod nem elhanyagolandó. ÉS a legfontosabb: Nem akarsz kezdésnek Well Spring sniper replikát venni. Nem, nem és nem.

Mit üzensz a magyarországi játékosoknak?
- Egy erdőben sose mondd azt, hogy: Ott van a fa tövében az ellenfél;
- Rádió etikett: Lenyomod a gombot, picit vársz és: Név, röviden a lényeges mondóka, vétel/vége;
- Hi-cap tárakat felejtsük el, a csörgővel játszottunk eleget csecsemőkorunkban;
- A Speedsoft, paintball, Milsim, LARP ugyan olyan jó;
- Mindig készülj fel jól egy többnapos játékra. Pakolj szisztematikusan, csinálj listát;
- „Egy vagy két replika elég lesz nekem.” Segítek: NEM;
- Legyetek jók s törekedjetek a jól optimalizált, sallang mentes felszerelésekre, karbantartott replikákra;
- Tiszteljük, becsüljük a másikat. Becsületjáték! Mindenki kikapcsolódni megy egy rendezvényre. Tartsd be a szabályokat. Tök mindegy a pályán, hogy te ügyvéd, vállalkozó, operátor, tanár stb vagy. Ott mindannyian célpontok vagyunk. Egyenrangúak.

 

A Breuer's Workshop facebook oldalát itt találjátok! A lájkolás nem hogy ajánlott hanem egyenesen kötelező! :)

Kiemelt cikkek

Sziasztok, airsoft rajongók! Ma egy igazi technológiai újításról fogunk hírt hozni nektek. Képzeljétek, az Action Army olyan mesterlövész puskával rukkolt elő, ami garantáltan felkelti majd a figyelmeteket.

Az airsoft világában ritkán találkozunk olyan innovációval, amely alapjaiban változtatja meg a játékélményt.

A Sightmark, az innovatív optikák és kiegészítők neves gyártója, büszkén mutatja be legújabb termékét: a CAMO Skin borításokat.

A népszerű 4UAD csapat legújabb videójában két izgalmas VFC újdonságot mutatott be, amelyek hamarosan elérhetőek lesznek az airsoft játékosok számára. Lássuk, milyen innovációkkal rukkoltak elő!

Az airsoft világában Japán mindig is különleges helyet foglalt el, és ez most sem kivétel, A II.WARRIOR" YouTube csatorna betekintést nyújt ebbe a lenyűgöző világba, bemutatva a japán airsoft játék egyedi jellegzetességeit és a legújabb felszerelé

Sokszor szembejött velem Breuer's Workshop és látszott a csodálat a Facebook reakciókon és képeken, hogy milyen ügyes a srác, érezhető volt a munkáin a profizmus, az elköteleződés és az alázat, így nem volt kérdéses hogy valamikor készíteni szeret

A National Airsoft Festival (NAF) 2024-es rendezvénye ismét bebizonyította, hogy miért tartják az Egyesült Királyság és Európa egyik legjelentősebb airsoft eseményének. Az augusztus 23-25.

Az airsoft rajongók számára izgalmas hírek érkeztek, amelyek minden bizonnyal felkeltik az egész európai közösség figyelmét.

Figyelem airsoft rajongók! Már csak napok vannak hátra, hogy részt vegyetek a szezon legizgalmasabb nyereményjátékában.