
Örömmel készítünk interjúkat jó tartalomgyártókkal, így nem meglepő a soron következő interjúalanyunk sem. Közel jár a 10 ezer feliratkozóhoz, és legyen szó ötletről, fegyverbemutatóról vagy gameplay videóról, minden műfajban otthonosan mozog. Rövid idő alatt rengeteget tett hozzá a hazai airsoft tartalomgyártáshoz, és csak remélni tudjuk, hogy ez a lelkesedés sokáig kitart.
Szóval, „Kingek"... jöjjön SWIFT Airsoft!
Honnan jött a neved (Swift Airsoft) amit használsz?
Visszatérő kérdés, hogy vajon miért pont SWIFT, mit jelent ez a név, miért ezt választottam, választottuk, amikor zászlót bontott a SWIFT Airsoft Team nevű csapat. Talán Suzuki rajongók vagyunk? Netán titokban közünk van a nemzetközi banki üzenetküldő rendszerhez? Esetleg valaki az Apple-nek segít kódot írni?
Kevesen gondolnák, hogy az elnevezés Taylor Swift amerikai énekesnőtől származik; a névválasztáshoz köze van természetesen a 4Channek, az osztrák képzőművészetnek és néhány sörnek.
Ha nem gond, ezekből a látszólag teljesen különálló elemekből nem akarok most egy koherens egészet kovácsolni, mert nem jelenne meg ez az interjú.
Hány éves vagy?
33 - Krisztusi kor.
Mióta játszol airsofttal?
2015-ben kezdtem, idén kereken 10 éve.
Van-e sportegyesület vagy csapat, ahova tartozol? (Ha igen, mi a neve?)
Ha ezeket a kérdéseket egy héttel korábban küldöd, az lett volna a válaszom, hogy a SWIFT Airsoft Team alapítója, vezetője és oszlopos tagja vagyok.
Sajnos az élet úgy hozta, hogy csapat pár napja megszűnt, és mivel a hazai közösség jelentős része személyesen hozzám társítja a „Swift” nevet, én ápolom tovább az elnevezés hagyatékát. A karrieremet egyelőre szólóban folytatom.
Még gondolkozom rajta, hogy vegyem-e fel a SWIFT-et, mint egyfajta „callsign”, de egyszerű ember vagyok; arra hajlok, hogy hosszabb távon is maradok csak simán az egyik “Dani” a sok közül. Én sose fancyztem ilyen „operátor” nevekkel.
Az esetleges pletykákat eloszlatva itt is szeretném hangsúlyozni: a csapat feloszlatása nem valami súlyos nézeteltérés vagy egyedi dráma miatt történt, baráti viszonyban váltunk el egymástól és tartjuk a kapcsolatot a továbbiakban is.

Kedvenc fegyver?
Mindig a legfrissebben beszerzett fegyverem az aktuális kedvencem - ez most épp egy S&T Sports Line AK-105 replika.
Amúgy egy Arcturus AK-05-öst hurcibálok magammal a legtöbb játékra másodlagosként, harmadlagosként; bármi van, ez biztosan működni fog.
Egyébként szeretem a változatosságot: minden játékra igyekszem a forgatókönyvnek, történelmi érának megfelelő felszerelést vinni, így az évek alatt elég sok airsoft replika, katonai gyakorló és egyéb kiegészítő gyűlt össze a lakásban.
Milyen replikák vannak az arzenálodban jelenleg?
Hajaj, hát, lássuk.
Arcturus AT-AK04, Arcturus AT-AK05, Arcturus AT-CT01, Arcturus AT-AK12K, E&L ELMS, E&L EL-74M, Cyma CM.031, Cyma CM.057, Cyma CM.097F, S&T AK-105 Sportsline, AGM MP007, Double Eagle M917, Snow Wolf SW-022, Specna SA-B06, Specna SA-A07, Well Pro WE06-2, JG RPK-1101, STTI ST8, Action Army AAP01.
Ezúton is köszönöm a feleségemnek, hogy megtűri a lakásban ezt a rengeteg fegyvert és az autizmusomat.
Mi volt az első játék története?
Egy kedves barátommal elmentünk sörözni, majd elkezdtünk beszélgetni az airsoftról, ennek eredménye az lett, hogy impulzus vásároltunk egy-egy Cyma 0.31-est és elmentünk Strucc gyakorlójátékára a solymári téglagyárba.
Jó móka volt: ekkor tudtam meg, hogy az airsoft replikák CQB szettingben simán kilyukasztják a szimatszatyorban tárolt energiaital dobozát.
Mindenkinek más és más, nálad mi az, amit a legjobban szeretsz az airsoft játékokban? Melyik típusú játékokat preferálod leginkább, és miért?
Ahogy Te is rávilágítasz: mindenkinek más és más elvárásai vannak az airsoft játékokkal szemben, ennek természetes eredménye pedig az lett, hogy Magyarországon igencsak sokféle airsoft-kultúrkör létezik, legyen szó játékstílusokról, szervezési stílusokról, közösségi elvekről, csapatműködési irányokról.
Én ezen a téren is szeretem a változatosságot: remekül tudom magam érezni egy pörgős, mozgalmas CQB-játékon, ahogy egy egész napos, sokat sétálós, larpolós milsim-játékon is. Sok múlik a szervezés minőségén, a játékosközösség hozzáállásán és azon, hogy mennyit aludt a gyerek éjszaka.
Ha nagyon muszáj egyetlen kedvenc játékstílust megjelölnöm: az igényesen megszervezett, eszközgazdag, lájtosabb milsim játékokon érzem magam a legjobban.
A BSA - Csernaja Zvezda játékait ebben a zsánerben jó szívvel tudom ajánlani.

Melyik a kedvenc magyarországi pályád?
A zsámbéki légvédelmi rakétabázis; nagyon sajnálom, hogy már nem funkcionál airsoft pályaként. Szintén kellemes nosztalgiával gondolok vissza az egykori kiskunlacházai pályára.
A jelenleg funkcionáló pályák közül nagyon sok van, amit szeretek: talán Csévharaszt, Csemő, Nagykáta a favorit. Gyönyörűszép pályák még a Csernaja Gora, Iharkút, Hosszúhetény és Bogács is.
A CQB pályák közül szerintem nagyot megy a Building, az IFI Velence és Tiszakécske. Én kifejezetten szeretem amúgy ezeket az “elhagyott épületes” CQB-kat; nagyon adnám, ha több ilyen létesítmény lenne Budapest körül; természetesen értem és tudom, hogy manapság már egy üres telket sem lehet 1 milliós négyzetméterár alatt szerezni.
Amúgy vannak olyan, kifejezetten technikás pályák, ahol lehet nagyon jó és nagyon rossz játékokat is szervezni: rendkívül sok múlik a szervezőn, pontosan milyen stílusú játékot szervez ide, milyen feladatokkal, visszaállási rendszerrel és hogy hol húzzák meg a létszámhatárt. Ilyen Alagimajor, Ercsi, Fót, a tököli reptér vagy Pestszentimre is.
Melyik volt az eddigi legemlékezetesebb airsoft játékod, és miért?
A 2018-as Warhead játék, Tapolcán. A felvonultatott technika (igazi páncélozott harcjárművek voltak), a szervezés minősége, a játékosállomány korrektsége és az ottani sikerélmények (visszaállás nélkül, intenzív kontakt mellett végig toltuk az egész napot), tényleg életre szóló élményt adtak.
Nagyon sajnálom, hogy ekkor még nem videóztam, így csak 1-2 rossz minőségű mobilos fotóm maradt meg az eseményről.
Körülbelül 3 éve kezdtél el tartalomgyártó lenni mi vett rá, hogy videókat gyárts az airsoft témában?
Egyszer nagyon unatkoztam, impulzus vásároltam magamnak egy SJ4000-es fejkamerát meg pár cuccot hozzá, mondván, hogy kipróbálom ezt a videózás dolgot. Bár eleinte nem sok sikerem volt nézettség terén, úgy találtam, hogy szívesen csinálok videókat akkor is, ha csak 80 ember nézi meg.
Aztán vettem egy normális kamerát és egy idő után megtanultam - néhány kedves nézőm szerint legalábbis, - élvezhető tartalmat is gyártani.
Majdnem minden héten készül új videó?
Havi 1-2 videót készítek csak.
Tudatosan próbálom elkerülni a kiégést, vannak más hobbijaim is, igyekszem ezekkel is foglalkozni. Ha elkészítettem egy hosszú videóval, vágok még 1-2 shortot, aztán tartok pár hét szünetet.

Mi alapján döntöd el, hogy mi lesz a következő videó? Megtervezed őket vagy a játékok is nagyban befolyásolják? Melyik típusú videót szereteted elkészíteni leginkább?
A kifejezetten izgalmas, mozgalmas, egyedi játékokról szoktam “gameplay” videót csinálni. Általában nem tudom előre, melyek lesznek ezek. Az is fontos, hogy nem elég, ha én jól érzem magam ezeken a játékokon - fontos, hogy olyan dolgok történjenek, melyeket a nézőimnek is át tudok adni számukra élvezhető módon. Amúgy a “gameplay” videókat szeretem a legjobban összerakni.
Ha nincs ilyen, van egy elég hosszú listám arról, milyen videókat szeretnék megcsinálni. Ezek többnyire tutorial jellegű, “hasznos” videók, összehasonlítások, elmélkedések.
Néha az is előfordul, hogy valami újdonság kipattan a fejemből és ennek szentelek néhány játékot: pár hete például a közönségem szavazhatta meg, milyen airsoft replikát vegyek meg, próbáljak ki és mutassak be - ez a fent is említett S&T Sportsline AK-105-ös lesz. Elképzelhető, hogy mire ez az interjú megjelenik, a videó már kinn is lesz.
Sok tartalomgyártó van ma itthon is, merre tart ma az airsoft videózás szerinted?
Remek kérdés. Megmondom teljesen őszintén, magyar és nemzetközi szinten is viszonylag kevés airsoftos médiatartalmat szoktam fogyasztani, így piaci összképet nem igazán fogok tudni adni.
Annyit tudok mondani, hogy itthon is van néhány rendkívül tehetséges videós, csak drukkolni tudok, hogy minél több ilyen ember legyen, mivel úgy gondolom, hogy legtöbbjük inspiráló és érdekes tartalmat gyárt és tevékenységük ösztönzi a korrekt és nívós játékkultúra fenntartását.
Amúgy van két videós, akiknek szerintem minden egyes videóját megnézem, ők Airsoft NT és Glitch Army, kár, hogy mindketten viszonylag keveset posztolnak. Van két rendkívül tehetséges “feltörekvő videós,” akikben hatalmas potenciált látok, ők Enigma és Raptor-07. Vidéki Mant pedig, annak ellenére, hogy talán egy kicsit más jellegű tartalmat gyárt, mint én, rendkívül inspirálónak tartom, aki mindenki számára megmutatja, hogy egy ilyen kis országban, egy ilyen niche hobbiban is lehet valaki sikeres tartalomgyártó.
Rengeteg platformon vagy aktív, hol is találkozhatunk veled?
Igazság szerint kizárólag Youtube-on vagyok aktív, néha posztolok Facebookra is, de itt rendszerint csak néhány fotó, shitpost jelenik meg.
Instán van még egy inaktív oldal, meg egyetlen videó erejéig próbálkoztam Tiktokkal is, de azonnal lebannoltak, így nem sok motivációm volt ezutóbbit kitanulni.
Szóval, ha feliratkoztatok Youtube-on, nem fogtok semmi érdekesről lemaradni.
"Sziasztok Kingek" már már szállóige nálad... honnan jött?
Barátokkal, haverokkal gyakran szólítjuk egymást „king”-nek, ez ilyen online fókuszú, „mémes” berkekben szerintem elég gyakori dolog.
Mivel többnyire ilyen arcokkal járok játszani is, kézenfekvő volt ez a megszólítás szélesebb közönségnek is.
Mint minden tartalomgyártó küzd vele airsoft témában, Te hogyan kerülöd el a Youtube-os tiltásokat? Volt már, hogy tiltották videódat?
Tiltást még nem kaptam, csak a bevételek korlátozását, ez a rendelkezés viszont a videóim igencsak nagy részét, kb. 80%-át érinti.
Amikor még nem volt a csatorna monetizálva, csomószor használtam mindenféle „no copyright” címkével letölthető zenét aláfestésként, aztán, amikor elértem a pénzkeresés lehetőségét, meglepetten tapasztaltam, hogy szinte minden videóm összes bevételét átirányították a zeneszámok szerzőihez. Szóval ja, copyright végül is nincs, csak a bevételem teljes átirányítása 1-1 soundtrack miatt. Ha ezt előre tudom, inkább fizetek a zenékért 1-2 készítőnek, vagy egy AI-generátornak.
Szintén kifogásolta a Youtube, hogy több „tutorial” videóban is megemlítettem azokat a boltokat, ahol airsoft-felszereléseket lehet vásárolni, ezeket a videókat szinte minden esetben korlátozták. Gondolom, azt hitték, valami titkos szponzoráció zajlik a csatornán, vagy ilyesmi…
A legrosszabb az, hogy ahogy a közösségi médiaoldalak jelentős részénél, a Youtube-on sem igazán magyarázzák el, pontosan mit csináltál rosszul, így sokkal kevesebb esélyed van tanulni az esetből és elkerülni az újabb hibákat.
Milyen típusú kihívásokkal szoktál szembesülni a tartalomgyártás során, és hogyan kezeled ezeket?
Sok más tartalomgyártóhoz hasonlóan nálam is az volt a legnagyobb kihívás, hogy olyan videókat tudjak gyártani, amelyek több mint 100 ember érdeklődését keltik fel. Ehhez rengeteg gyakorlás, türelem és kitartás kellett.
Valószínűleg rég feladtam volna, ha nem élvezném, nem tartanám a hobbi szerves részének a videókészítést is.
Milyen visszajelzéseket kapsz a nézőktől az airsoft tartalmakról, és hogyan reagálsz ezekre?
Szerencsére nagyon sok pozitív visszajelzést kapok ismerősöktől és ismeretlen emberektől is, ez rendkívül motiváló és inspiráló. Többen is odajöttek már játékon, akik a hangomról ismertek fel (általában nem hordok felvarrót), és azt mondták, hogy miattam kezdték el az airsoftot. Volt, aki autogramot is kért.
Megmondom őszintén, nem vagyok olyan ember, aki szereti, ha sztárolják, nem szeretek „celeb” lenni. Bármilyen abszurd módon is hangzik ez, valójában egyáltalán nem rajongok a nyilvánosságért. A nyilvánosság remek eszköz bizonyos célok elérésére, de nem szeretem, amikor „sztárként” kezelnek, legyen szó airsoftról, a hétköznapi munkámról, vagy akár egy szülinapi buliról.
Ettől függetlenül szeretem azt látni, hogy hozzá tudok járulni a hazai airsoftos közösség fejlődéséhez, a játékoslétszám növekedéséhez, sikerességéhez;; látom, hogy van értelme a tevékenységemnek, ha időről időre kapok ilyen szívmelengető kommenteket, baráti üzeneteket.

Vannak negatív kommentelők, hogyan kezeled őket?
Persze, hogy vannak. Ha internetes tartalomgyártásba vágsz, mindenképpen lesznek olyan emberek, akik fikázódnak, gyűlölködnek majd, nem tudsz olyan kontentet készíteni, ami mindenkinek tetszik.
Ha valaki nagyon nagy ostobaságot ír és épp van a fejemben egy snarky, edgy válasz, akkor reagálok rá, de alapvetően ignorálni szoktam a kizárólag bántó szándékú feedbacket. Egyébként a rosszindulatú visszajelzések többsége általában olyan emberektől jön, akik nem értik ezt a hobbit és véletlenül tévednek a csatornámra. Miért nem megyünk az ukrán frontra, ha ennyire szeretjük a katonásdit, és ehhez hasonlók.
Persze alkalomadtán az is előfordul, hogy negatív hangnemű, de valamennyire konstruktív visszajelzést kapok. Ezzel nincs bajom, több olyan eset is volt, hogy tanulni, fejlődni tudtam az ilyen jellegű feedbackből.
Egyébként tudom, hogy sok online tartalomgyártó van, aki nagyon a szívére veszi a negatív feedbacket: számukra azt tudom javasolni, hogy egyszerűen ne olvassák el a kommenteket és kész.
Mik a jövőbeni és a hosszútávú tervek a Swift Airsofttal?
Folytatom, amit eddig csináltam: eljárok airsoftozni, csinálok pár játékbeszámolót, néha kimegy 1-2 tutorial jellegű videó. Gondolkozom drón beszerzésen, éjjeli kamerán. Az eszközök változhatnak, a módszertan nem hiszem, hogy fog.
Nem gondolom azt, hogy a SWIFT-ből valaha komoly brand, üzleti vállalkozás lesz: számomra az airsoft hobbi, kikapcsolódás, nem is szeretném, ha ez változna.
Ha valaki 2025-ben tartalomgyártásra adná a fejét mi az az egy tipp amit adnál neki?
Én, Vidéki Man, Airsoft Alfonse vagy Novritsch a világon semmivel nem tudtunk többet az airsoftos videózásról, amikor elkezdtük, mint Te.
Kitartás, szorgalom, nyitottság a tanulásra, változásra, alázat és persze jó adag szerencse - ezek kellenek ahhoz, hogy valaki sikeres legyen bármilyen, kreatív munkával kapcsolatos területen.
Mindemellett: találd meg az egyedi stílusodat, king - ez a legfontosabb. Minden videós minden zsánerben így tudott kiemelkedni a szürke tömegből. Ja, és csinálj shortokat – én nem szeretem ezt a műfajt, de tény, hogy a megváltozott médiafogyasztási szokások miatt főleg ezen a téren van növekedési potenciál.
Milyen tanácsot adnál egy kezdő airsoft játékosnak?
Nézd meg a “Hogy kezdjek el airsoftozni? – 3 hasznos tipp kezdőknek” videómat.
Amúgy lehet, hogy belátható időn belül lesz majd belőle egy remake.
Mit üzensz a magyar airsoft közösségnek?
Köszönöm minden játékostársnak, szervezőnek, shoposnak, pályatulajdonosnak, fotósnak, ápolónak, járművezetőnek, kisegítőnek, hogy egy ilyen gazdag, sokszínű és nyitott airsoftos mikrotársadalmat építettek fel Magyarországon.
Ak jobb?? :)
Igen.
Swift Airsoft Youtube csatornáját ide kattintva éritek el. Facebook oldala pedig itt található!
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges