Sziasztok, airsoftosok! Ma egy izgalmas és egyre többet vitatott témát szeretnék veletek megosztani: a Binary üzemmód körüli dilemmákat. Ez az üzemmód az airsoft fegyverek világában relatíve elég újnak számít, és ahogy egyre több játékon tűnik fel, úgy szaporodnak körülötte a kérdések is. Gondoltam, ideje egy kicsit közelebbről is megvizsgálnunk, mit is jelent pontosan ez a technológia, és miért kavar néha port a magyar airsoft pályákon.
Hogy is működik a Binary üzemmód?
Kezdjük az alapoknál! A Binary, vagyis „kettős” tüzelési mód esetében a fegyverünk két lövedéket lő ki egyetlen elsütőbillentyű-akcióval: egyszer amikor meghúzzuk a ravaszt, és még egyszer, amikor elengedjük. Ez a fegyverek gyors válaszadását teszi lehetővé, ami szoros helyzetekben jól jöhet. De mielőtt túlságosan belemelegednénk, érdemes tisztázni egy fontos szabályt!
A "két BB a levegőben" szabály
Itthon sok helyen airsoft játékok során egy fontos szabályt kell szem előtt tartanunk: egyidejűleg csak két BB (azaz műanyag lövedék) lehet a levegőben egy játékos által kilőve. Ez azt jelenti, hogy két külön ravaszhúzással több lövedéket is kilőhetünk, de a cél az, hogy ne legyen túl sorozatos a lövés. A Binary üzemmód e szabály alapján kétszer lő egy mozdulatra, ami technikailag megfelel, de mégis okoz némi fejtörést.
Miért van ellentmondás a Binary körül?
Nos, kedves airsoft társaim, itt jön a csavar a történetben. A Binary üzemmód gyorsasága miatt néhány játékos úgy érzi, ez előnyt jelenthet számukra a terepen, ami felboríthatja a fair play szellemét. Részben de csak tényleg részben igaz lehet ezért több játékszervező is elgondolkodott azon, hogy korlátozzák ennek az üzemmódnak a használatát, hogy mindenki számára egyenlő esélyeket biztosítsanak.
Mit gondoltok, hogyan kellene kezelnünk ezt a technológiát? Egyesek szerint szabályozni kellene a használatát bizonyos játéktípusokon, míg mások azt mondják, hagyjuk, hogy a játék természetesen alakuljon ki körülötte a stratégia. Egy biztos: ahogy tovább fejlődik a technológia és nő az airsoft népszerűsége, folyamatosan újra kell gondolnunk és finomítanunk kell a játékszabályokat. De véleményünk szerint és a magazinunk is ezt képviseli indulás óta, beszélgetést kell kezdeményeznünk, hogy látszódjon a játékosok véleménye erről amit a szervezők mérlegelhetnek.
Tehát, kedves airsoft barátaim, kíváncsian várom a véleményeteket! Szerintetek milyen szabályozás lenne méltányos a Binary üzemmóddal kapcsolatban? Kell-e egyáltalán ezt szabályozni? Továbbá, milyen tapasztalataitok vannak, ha játszottatok "ellene" és/vagy már kipróbáltátok ezt a módot? Osszátok meg velünk a gondolataitokat, és segítsünk az irányvonalak fejlesztésében.
Kérjük a hozzászólásaitokat itt az Airsoft Magazin oldalán (alul a hozzászólásnál) tegyétek, hogy a sok Facebook megosztás miatt ne elkallódva hanem egy helyen legyenek a hozzászólások. Ez kiváló alkalom arra is hogy kipróbáljátok a felületünket. Nos? Mi is a véleményetek a Binary-ról?
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Hozzászólások
Binary
Égjen a pokol tüzén :D
Használja aki akarja nekem nem jön be.
Binary
Szerintem sorozatnak számít, ott engedném ahol minimum a rövid sorozat engedélyezett.
Tudja 3 replikám is, de soha nem használom, nekem “életidegen”, hogy az elsütő elengedése lövést vált ki.
A technikai részhez annyit, hogy ez egy (részben) technikai sport. Az ETU-val ellátott replika gyorsabban ismétel mint a bérlős amiben sem ETU sem Mosfet, tehát ha csak a fair play lenne akkor az ETUt is tiltani kellene.
Mi helyzet a DSG-vel? Az is gyorsítja az ismétlést.
Facebookon volt egy komment,…
Facebookon volt egy komment, miszerint kvázi azokon a pályákon, ahol csak egyes engedélyezett, ott ki van játszva a sorozatlövés.
Szervezőként csak osztani tudom ezt a véleményt, hiszen a mi pályánkon is egyes lövés van csak érvényben. (EasyBase)
Viszont szervezőként ezt kiszűrni elég combos egy feladat, játék közben ezt betartattni még nehezebb.
Ha valakinek van erre valami megoldásu lehetősége, azt nagyon szívesen meghallgatnám. :D
Binary helyén kezelve
Háát igen az biztos, hogy van szervező aki odafigyel és jól balanszol CQB-n csapatot és figyelembe veszi még ezt is van ahol meg nem is tudják, hogy bent vannak ilyen gépek. Ha a helyén van kezelve például CQB-n 2BB szabályt tényleg betartva van és milsim-en nincsenek akkor elviselhető. De ebből is látszik, hogy szükség volna megújítani a szabályokat és egységesíteni, mert nagyon visszamaradottak vagyunk benne! Köszi, hogy felhoztátok a témát!
Bi-nary
AKmban Titan gate van beszerelve, nem mert ki szeretném használni az elektronika előnyet, hanem mert muszáj volt, de nincs binary, a ROF 60% (így is sok). Auto/Semi modban állítva. Mint ahogy a kolega írta fenntebb, az igazi fegyverhez kéne közelíteni tűzerőben/módban. Sőt, még a joult is kategóriához kötném. Marok lőf. 1J, SMG 1.2, karabély 1.5
Binary
Üdv mindenkinek,
Először is szerintem kezdjük az elején. Jelenlegi MASZ2015 rendszer elavult erősen érik a felújításra mert az idő sajnos nem ide dolgozik( igen tudom bizonyos körökben már rajta vannak)
Én igen támogatóm ezt a tűzelési módot 2 esetben illetve max 3mas Burst módot is.
1. Klasszikus Nagy pálya. Van táv tud lassulni a bogyó.
2 részében CQB pálya ahol van kint bőven hely A épülettől B épület-ig
Nagyobb probléma inkább különböző replika üzemek, mi hajtsa a gépet ??? (AEG hagyományos elsütővel, AEG elektronikával , vagy HPA rendszer) itt a technika fejlődése és pénztárca kérdése is felmerül szerintem. Nem áll szándékomban háborút indítani ez ügyben ez külön cikket érdemel szeintem, na de térjünk vissza.
Ez a döntés szerintem maradjon szervezők hatáskörében vagy mint fent említettem új szabály rendszerben rögzítetsék le ezt más egyéb adatokkal együtt.
Nyilván aki benne van már jobban ebbe a szép sportban az tudja nagyon is jól mi a dörgés, de egy "friss hús" a pályán nem tudja sajnos és nem is várható el tőle, csak élvezze amit csinál mert kell az után pótlás.
Meg figyeljünk mindig szerintem másokra is nem csak magunkra, ha "friss hús " ha régi motoros.
Köszöm